Опубликовано 30th Май 2012 |

Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

Встреча членов Никопольской организации УСУЖН со школьниками и мэром С.В.Старуном

24 квітня в м. Новомосковськ була відкрита меморіальна дошка Таїсії Тонконог, члену керівної трійки Лейпцігського інтернаціонального антифашистського комітету Опору.
Тая Тонконог народилась в м. Павлоград 7 липня 1922 року в сім’ї військового лікаря. Дуже рано залишилась без батька, виховувала її мама, провідниця поїздів далекого слідування.
Перед війною дівчина закінчила Запорізьке педучилище і потрапила на роботу вчителькою німецької мови в Новомосковський педагогічний інститут. Тут вийшла заміж і по невідомих причинах перейшла працювати в державний архів міста.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

Коли почалась війна мама дівчинки була тяжко поранена під час обстрілу поїзда, тому Тая не змогла евакуюватися вчасно. До 1942 року Тая і її сестра Інна переховувались з мамою на Воронів ці. Та все таки обидві дівчата потрапили до рук гітлерівців і були примусово вивезені в робочі табори м. Лейпціга. Тая стала працювати в таборі перекладачем, допомагала в’язням в конфліктних ситуаціях, але весь час шукала зв’язків з антифашистським підпіллям.
Підпілля в Лейпцизі існувало в той час, німецькі комуністи теж шукали зв’язків з в’язнями таборів, щоб створити сильну антифашистську організацію, яка стане в певний час на допомогу Червоній Армії.
Німецький комуніст Макс Хауке і радянський офіцер Микола Румянцев зустрілись і це стало початком їх підпільної боротьби проти фашизму.
Німецькі комуністи-антифашисти і радянські військовополонені створили інтернаціональний антифашистський комітет, який почав створювати в кожному таборі окремі антифашистські групи. В керівну трійку комітету входили Микола Румянцев /Гатчино/, Борис Лосинський /Павлоградський р-н/, Тая Тонконог /м. Павлоград/. Комітет працював майже рік: слухали радіо, друкували листівки і розповсюджували по інших таборах, цим займалися подруги Таї – Тетяна Коверя, Ганна Баля, дружина М. Румянцева – Юлія, Олексій Ружинський, Дмитро Мороз, Павло Гребенюк та багато інших в’язнів. Підпілля нараховувало до 300 чоловік, вони були поділені на групи по 7 чоловік, кожна група мала свого керівника.
Підпілля ставило завдання вести активну визвольну боротьбу всередині Німеччини. В кінці травня 1944 року фашистам удалось знайти листівки Інтернаціонального комітету. В таборах почались масові облави та обшуки. 31 травня керівний склад підпілля був заарештований. Гестапо вимагало від радянських підпільників, щоб вони назвали імена і адреси німецьких антифашистів. Та ніхто не видав їх, М. Румянцев, Б. Лосинський, Т. Тонконог були по звірячому катовані в гестапо. В середині липня були арештовані керівники низових груп підпільників. 2 серпня 1944 року їх усіх відправили в концтабір Освенцім.
Основну групу із 19 чоловік на чолі з М. Румянцевим, Б. Лосинським і Таєю Тонконог було по звірячому вбито і спалено в крематорії. Наші земляки – це Павло Гребенюк із Новомосковська та Тетяна Коверя із Павлоградського району врятувалися і повернулись додому, де і проживають донині.
Син Максиміліана Хауке Карл проживає в Німеччині, свою доньку він назвав Таєю в честь жінки, яка віддала своє життя за свободу від фашизму на всій планеті.
В м. Лейпциг ще в 50-60 роки минулого століття при музеї робітничого руху була відкрита пам’ятна Стелла радянським підпільникам – керівній трійці інтернаціонального антифашистського комітету М. Румянцеву, Б. Лосинському, Т. Тонконог.

Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

Відкриття меморіальної дошки Таісії Тонконог

В м. Новомосковськ в 1976 році нова вулиця на ж/м Кулебівка була названа на честь Таї Тонконог. Школа № 12, що знаходиться неподалік вулиці теж носить ім’я Таї Тонконог, кращий учень школи щороку до 9 травня отримує стипендію ім.. Таї Тонконог. А тепер на вулиці з’явилася меморіальна дошка з якої дивиться строга молода жінка з задумливим поглядом.
Голова обласної організації колишніх в’язнів концтаборів Микола Іванович Восьмерик в своєму виступі сказав: «Країна повинна знати героїв, що віддали своє життя за мир і спокій на землі…, а ми клянемося не забувати, якою ціною завойовано цей мир».

Встреча членов Никопольской организации УСУЖН  со школьниками и мэром С.В.Старуном

Встреча членов Никопольской организации УСУЖН со школьниками и мэром С.В.Старуном

Голова Ради Новомосковського відділення УСВЖН
Л.І. Коваленко

Пошук
Розділи
Peremoga

З Днем Перемоги!

Шановні ветерани ! Шановні колеги !   Від імені Української ...

«Вшанування пам’яті про жертв нацизму з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів»  

17 квітня 2019 року члени УСВЖН із ...

«Зустріч поколінь на тему: «Корюківка: біль і пам’ять»

16 квітня 2019 року в місті Корюківка ...

Зустріч членів Української спілки в’язнів-жертв нацизму із старшокласниками Київської спеціалізованої школи I-III ступенів №320 з поглибленим вивченням української мови

12 квітня 2019 року Голова Української спілки ...
IMG_5388

Мітинг, присвячений Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських концтаборів у Снігурівці

11 квітня в місті Снігурівка Миколаївської області ...

Сюжет, присвячений міжнародному дню визволення в’язнів нацистських концтаборів

11 квітня 1945го американські військові звільнили полонених ...

Члени Української спілки в’язнів — жертв нацизму відзначили Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів відзначається ...

Про участь Української спілки в’язнів — жертв нацизму у конкурсі з визначення програм розроблених всеукраїнськими громадськими об’єднаннями ветеранів у 2019р.

Про участь Української спілки в’язнів - жертв ...
136704a08f1ed5ffaa4e33cecb2d8328da88a052

Зі святом 8 березня!

ШАНОВНІ  ЖІНКИ !!!   Від імені Української спілки в’язнів ...
1545644883-6599

Новорічне вітання

Дорогі побратими по долі !   Від імені Української ...
Останні записи