19 вересня 2013 року, в Міжнародний день пам’яті жертв фашизму, в середній загальноосвітній школі № 289 у Дарницькому районі Києва, відбувся незвичайний турнір. Шпаги знань цього разу схрестили учні 9-11 класів, з яких було сформовано три бойові команди. Зброєю юних конкурсантів стала їхня поінформованість на тему трагічних подій Великої Вітчизняної війни та Міжнародного дня пам’яті жертв фашизму. Під час цих змагань їм також знадобилась кмітливість та уміння переконливо викладати свої думки.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Юним знавцям теми треба було знайти якнайточніші відповіді на цілий ряд запитань: коли гітлерівські війська окупували Київ, хто очолив Український штаб партизанського опору, коли розпочалося примусове вивезення громадян окупованої України на роботи до Німеччини, які концтабори в період Другої світової вирізнялися особливою жорстокістю… Це лише деякі з питань, які лунали того дня в ході турніру.
Особлива група питань стосувалася історії Української спілки в’язнів – жертв нацизму та киян, чиє дитинство припало на повні поневірянь роки німецької окупації. І не дивно. Адже саме ветерани-активісти УСВЖН увійшли до складу журі турніру, а також щиро підтримували учасників змагання разом з їхніми друзями-однокласниками.
Немає сумніву, що й учасники, й глядачі турніру значно збагатили свої знання та світогляд стосовно подій Другої світової, всі пережили хвилюючі миті під час перегляду кадрів кінохроніки про ув’язнених в фашистських таборах смерті, яку продемонструвала вчитель історії Надія Олександрівна Семчик, а наприкінці турніру, коли зазвучали куплети знаменитої пісні «Бухенвальдський набат», чимало хто з присутніх не зміг стримати сльози. Отже, не було жодного, хто б програв у цьому конкурсі. Але переможці були – ними стала команда десятикласників 289-ї школи.
Завершився турнір на оптимістичній ноті. Представники Української спілки в’язнів – жертв нацизму переконалися, що інтерес до подій, на які припало їхнє повне випробувань дитинство, не вгасає. Адже учні запросили своїх гостей – ветеранів на круглий стіл до шкільного Музею партизанської слави Київщини. Тут у супроводі юних екскурсоводів відбулося знайомство з цікавою експозицією музею, що стала наслідком пошукових робіт вчителів та учнів, а також тепле, задушевне спілкування представників різних поколінь.