Опубликовано 23rd Май 2015 |

В гостях у Баварських Самаритян

Зустріч у Баварії

Спілка Робітничих Самаритян приймає гостей з України, у тому числі дітей колишніх примусових робітників.

Наприкінці квітня Спілка Робітничих Самаритян Мюнхена приймала у нашому місті 13 гостей з України. Серед них були 6 дітей колишніх примусових працівників, які відвідали у Баварії місця, що пов’язані з перебуванням тут під час війни їх батьків.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Для 72-річної Любові Сахно це була особливо зворушлива подорож — подорож у минуле. Українка вперше в житті змогла відвідати могилу свого батька. Під час війни він був на примусових роботах у Нюрнберзі. У таборі його так побили, що від отриманих поранень він помер. Любов Сахно народилася у 1943 у Нюрнберзі. Вона не має свідомих спогадів про свого батька, оскільки він помер, коли їй було 10 місяців. Тепер, після відвідання його могили, вона відчуває полегшення. Вона нарешті змогла з ним попрощатися.

В гостях у Баварських Самаритян

В гостях у Баварських Самаритян

Минуле й теперішнє

Крім цього гості відвідали у Нюрнберзі і у Мюнхені історичні місця, що пов’язані з націонал-соціалістським минулим, такі як місце проведення з’їздів НСДАП, зал, де проходили Нюрнберзькі процеси, меморіал концтабору Дахау.

Оскільки метою візиту було також й налагодження дружніх стосунків і ознайомлення з культурою Баварії, гості з України відправились на екскурсію столицею Баварії містом Мюнхен. Спілка Робітничих Самаритян Мюнхена і у майбутньому планує підтримувати дружні стосунки зі Спілкою Самаритян у Києві та з дітьми колишніх примусових працівників.

Спілка Робітничих Самаритян Верхньої Баварії та Мюнхена є благодійною організацією, що надає допомогу особам, які потребують догляду. Починаючи з 1921 Самаритяни рятують, піклуються, дають поради, надають підтримку.

Інтернет-ресурс „Мюнхенські щотижневі новини“ (Wochenanzeiger-München),
11.05.2015


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Зустріч у Баварії

Радість зі сльозами на очах та здійснення заповітної мрії подарували самарітяни Мюнхена колишнім малолітнім в’язням, народженим на землі Баварії, запросивши їх до Німеччини в переддень 70-річчя Перемоги.

В грудні 2013 року в Палаці ветеранів ВВВ був проведений захід по проекту ,,Стимул заради життя”, що від Фонду,,Взаєморозуміння і толерантність”. в якому прийняли участь самарітяни Мюнхена, що тісно співпрацюють їз самарітянами Києва. Мюнхенців зацікавила доля колишніх малолітніх в’язнів, що народилися в Баварії. Спілкування під час проведення заходу було дружнім і теплим. Гостями із Мюнхена створено фільм про цю зустріч. Мюнхенці спланували в переддень святкування 70-річниці Перемоги запросити до Мюнхена колишніх жертв, народжених на землі Баварії, знайти місця перебування їх батьків в неволі, щоб діти могли вклонитися землі, де вони народилися, де пройшла сплюндрована молодість батьків, вклонитись могилам тих, хто навічно залишилися на цій землі.

Зустріч у Баварії

Зустріч у Баварії

Довгі дні очікування… і ось настав час, коли 27 квітня група із 13 осіб ( 6 колишніх малолітніх в’язнів, 4 волонтери, представник Інституту Історії Тетяна Пастушенко та перекладачі Любов Даниленко і Володимир Малютін) прибула до Мюнхена. В аеропорту відбулася тепла і радісна зустріч. Нас розмістили в чудовому готелі в центрі міста. Відчувалося дбайливе ставлення у створенні комфортних умов під час нашого знайомства з мальовничою Баварією.

Знайомство з організаторами пройшло в одному з центральних ресторанів міста, де з теплом і гостинністю пройшла зустріч.

На другий день перебування були запрошені до Ратуші Мюнхена на зустріч з заступником бургомістра пані Штробль, де група вручила їй український каравай на вишитому рушнику та альбом дитячих художніх робіт ,,Як тяжко пережити цю війну.” За святковим столом пройшло спілкувння з місцевою владою та самарітянами Мюнхена.. Всім гостям було вручено сувеніри.

На наступний день група відвідала місто Нюрнберг, де в старій Ратуші нас привітав бургомістр міста пан Фогель. З теплом і гостинністю пройшла зустріч. Пану Фогелю вручили український каравай на чудовому вишитому рушнику та альбом дитячих художніх робіт ,,Як тяжко пережити цю війну”. В цікавій співбесіді пройшло спілкування.

Незабутнє, гнітюче враження склалося в групи від відвідування табору примусових працівників в Нойаубінгу, концтабору Дахау, залу 600( місце проведення Нюрнбергського процесу), Території з’їздів Націонал-соціалістичної партії-НСДАП.

З цікавістю пройшла екскурсія по Мюнхену, де познайомилися з історичними місцями цього надзвичайно красивого міста. Незабутнє враження від прогулянки по озеру Кьонігзее, де мальовнича природа Альп зачаровувала нас своєю палітрою фарб.

Відбулася хвилююча, радісна зустріч малолітнього в’язня Надії Чумаковської з господарями, які під час війни подарували життя їй і мамі.

Зі сльозами на очах, тяжким смутком, омріяна десятками років, пройшла зустріч у Любові Сахно з понівеченою війною юністю батька, який навічно залишився в Баварській стороні. Жменька української землі та паляниця на рушнику з рідного дому була єдиним подарунком від донечки, яка так довго плекала на цю омріяну роками зустріч. Безмежна вдячність тим, хто допоміг в організації цієї довгожданої хвилини.

Промайнула наша подорож до Баварїї, як одна мить, залишивши незабутні спогади про чудовий край, про доброзичливих людей. Ми дуже вдячні організаторам, а саме, самарітянам міста Києва та Мюнхена, що створили для нас цю прекрасну подорож, сердечно вдячні перекладачам Любові Даниленко та Володимиру Малютіну, які своєю щирою турботою долали мовний бар’єр . Низький земний уклін всім тим, хто творить добро ради миру, ради злагоди і щастя на землі…

Любов Суняєва.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Довга дорога до батьківської могили

Діти колишніх примусових працівників з України приїхали у гості до Нюрнберга — 29.04.2015 21:23
Дітьми їх вивезли разом сі своїми батьками до Німеччини, дехто з’явився тут на світ. Вчора група дітей колишніх примусових працівників з України приїхала до Нюрнберга на запрошення Спілки самаритян. Для одної з гостей це стало зворушливою поїздкою у минуле.

День, багатий на події: після прийому в міській адміністрації Нюрнберга діти колишніх примусових працівників з України відвідали історичний зал, де проходив Нюрнберзький процес, територію партійних з’їздів нацистської партії та пам’ятник примусовим працівникам.

Любов Сахно вперше побувала на могилі свого батька.

Любов Сахно вперше побувала на могилі свого батька.

До цього моменту Любов Сахно ретельно підготувалась. На могильній плиті, де серед інших зазначено прізвище й її батька, українка дбайливо розстеляє традиційний вишитий рушник. На нього вона ставить прикрашений хліб. Свічки вона теж привезла з України, й жменьку української землі, яку вона висипає біля могили. Шматочок Батьківщини для свого батька в останньому місці його спочивання – братській могилі для примусових працівників зі Східної Європи на Південному кладовищі (Südfriedhof)

Знову й знову 72-літня жінка проводить рукою по прізвищу свого батька і дає волю своїм сльозам. Інакше й бути не може. Лише за кілька тижнів до поїздки Спілці самаритян вдалось знайти могилу Федора Бігуна, батька Любові Сахно. Разом з дружиною Федір примусово працював тут на одній з фабрик. Після того, як двадцятирічного юнака у таборі сильно побили, він невдовзі помер від отриманих травм.

Але з Нюрнбергом киянку пов’язує більше, ніж просто підневільна праця її батьків та насильницька смерть батька. У цьому місті у січні 1943 року Любов Сахно народилась на світ. Про батька вона не має усвідомлених спогадів. Він помер, коли Любі було десять місяців. Що залишилось, це світлина, на якій Федір Бігун тримає її на руках – та багато розповідей матері, яка у 19 років стала вдовою.

«Я завжди багато думала про свого батька, мені його до болю не вистачало», — розповідає немолода жінка. Мати змогу стояти перед його могилою – означає для колишньої інженерки дуже багато: «Мені наче камінь з душі впав». Також гостя з України зазначає: «Моя мати ще жива. Вона не могла дочекатись, щоб я нарешті поїхала сюди. Їй 90 років, і вона вже слабка.»

Небажані поверненці

Вже багато років Любов Сахно є активним членом Української Спілки примусових працівників та жертв нацизму. Спілка була заснована наприкінці 80-х років. До того про це було й годі думати. «Примусові працівники та їхні діти часто зазнавали принижень», — розповідає Сахно. Цим людям довелось під час повернення на свою батьківщину відчути, що вони небажані, так неприязно їх зустрічали. Вони часто на собі відчували утиски та дискримінацію. 72-річна жінка також багато років тримала в секреті місце свого народження. У метриці місцем народження було вказане рідне село батьків. Таке ж пережили й інші учасники групи. «Моя мати завжди приховувала, що вона була на примусових роботах в Німеччині», — розповідає Людмила Діюк.

Мати Людмили Діюк ще жива. 91-річну жінку обслуговує Спілка самаритян у Києві. «Вони допомагають, де можуть. Закупають медикаменти. Ці люди просто зворушливо турбуються про мою маму», — ділиться 62-річна киянка. Це є можливим завдяки фінансовій підтримці Спілки робітничих самаритян Німеччини. «Для моєї мами дуже важливо бачити, що її не забули». Потреба в допомозі колишніх жертвам нацизму та їхнім дітям велика, розповідає Любов Суняєва: «Лише в Києві наше відділення УСВЖН нараховує понад 5000 членів. У багатьох з них насамперед фінансові труднощі, тому що люди отримують маленькі пенсії.» 70-річна Любов Суняєва народилась в Берліні і тривалий час займається роботою міжнародного бюро спілки. Виплата законодавчо обумовленої в Німеччині компенсації належить лише тим колишнім підневільним робочим, які працювали в промисловості. Діти, які так само були вивезені в Німеччину або ж тут народились, так само як і люди, що працювали на фермерських господарствах, опинились поза законом про виплати. Тим важливішими для постраждалих є ініціативи соціального характеру, в тім числі з боку Німеччини.

Для гостей запланований один день у Нюрнберзі, решту тижня вони проведуть у Мюнхені -місті-побратимі Києва, звідки й прийшло запрошення. У Нюрнберзі на киян чекала насичена програма. «Ми бачимо усі зусилля, щоб жертви нацизму не були забуті», говорить Любов Суняєва. Злоби до Німеччини не має жоден з гостей, наголошує 70-річна жінка: «Наші батьки пережили багато горя, але були люди, які їм допомагали. Ми виступаємо за взаєморозуміння між нашими народами.»

Спілка самаритян надає допомогу колишнім примусовим працівникам та їхнім дітям в Україні та буде рада пожертвам:

IBAN DE49 7605 0101 0240 1621 31;
Konto 240 162 131;
Sparkasse Nürnberg,
BLZ 760 501 01;
Verwendungszweck: „Ukrainehilfe“.

ЕЛЛА ШИНДЛЕР

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Довга дорога до батьківської могили

Пошук
Розділи
Peremoga

З Днем Перемоги!

Шановні ветерани ! Шановні колеги !   Від імені Української ...

«Вшанування пам’яті про жертв нацизму з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів»  

17 квітня 2019 року члени УСВЖН із ...

«Зустріч поколінь на тему: «Корюківка: біль і пам’ять»

16 квітня 2019 року в місті Корюківка ...

Зустріч членів Української спілки в’язнів-жертв нацизму із старшокласниками Київської спеціалізованої школи I-III ступенів №320 з поглибленим вивченням української мови

12 квітня 2019 року Голова Української спілки ...
IMG_5388

Мітинг, присвячений Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських концтаборів у Снігурівці

11 квітня в місті Снігурівка Миколаївської області ...

Сюжет, присвячений міжнародному дню визволення в’язнів нацистських концтаборів

11 квітня 1945го американські військові звільнили полонених ...

Члени Української спілки в’язнів — жертв нацизму відзначили Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів відзначається ...

Про участь Української спілки в’язнів — жертв нацизму у конкурсі з визначення програм розроблених всеукраїнськими громадськими об’єднаннями ветеранів у 2019р.

Про участь Української спілки в’язнів - жертв ...
136704a08f1ed5ffaa4e33cecb2d8328da88a052

Зі святом 8 березня!

ШАНОВНІ  ЖІНКИ !!!   Від імені Української спілки в’язнів ...
1545644883-6599

Новорічне вітання

Дорогі побратими по долі !   Від імені Української ...
Останні записи