Опубликовано 1st Июль 2015 |

ЯК ЦЕ БУЛО…

Людмила Миколаївна Тарасенко-Залевська пригадує, якими були перші дні окупації в Києві

«Як це було? До 74-ї річниці збройного нападу гітлерівської Німеччини на СРСР – спогади очевидців» — такою була тема зустрічі, що відбулася 30.06.2015 р. в Публічній бібліотеці сімейного читання № 160 у Дарницькому районі Києва. Її учасниками стали представники Української спілки в’язнів – жертв нацизму та співробітники бібліотечних закладів Дарницького району міста.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Погожого червневого дня тишу, що запанувала в ошатному читальному залі бібліотеки, несподівано прорізав чіткий голос диктора Левітана, на великому екрані з’явились кадри кінохроніки майже 75-річної давнини, з динаміків поперемінно долинали архівні радіозаписи та пісні 40-х років ХХ ст. у виконанні Клавдії Шульженко та Марка Бернеса. На такому тлі свідки історії – Василь Іванович Циба, 1927 р.н., Людмила Миколаївна Тарасенко-Залевська, 1929 р.н., Надія Іванівна Слєсарєва, 1930 р.н., розпочинали свої розповіді…

Людмила Миколаївна Тарасенко-Залевська пригадує, якими були перші дні окупації в Києві

Людмила Миколаївна Тарасенко-Залевська пригадує, якими були перші дні окупації в Києві

Розповіді про те, що вони побачили на власні очі в перші дні та місяці війни, що найглибше запало в їхню (тоді ще дитячу) свідомість і збурило тогочасний світ. Спогади колишніх малолітніх в’язнів охоплювали значну частину географії нашої країни: корінна киянка Л. М. Тарасенко-Залевська пригадали сумні події початку окупації української столиці, Н. І. Слєсарєва відтворила страхітливі картини бомбардувань Дніпропетровська, В. І. Циба розповів про те, як у перші місяці війни ситуація розгорталася в Дніпродзержинську. А Ганна Михайлівна Стрижкова, яка немовлям опинилася в таборі смерті Аушвіц-Біркенау і дивом залишилася в живих, проклала місток у сьогодення, зазначивши, що нині її найбільшим болем є усвідомлення того, що покоління її дітей також довідалося про те, що таке війна.
– Дай Боже, щоб усе це якнайшвидше скінчилося і знову запанував мир – найвища цінність і благо для людей, — ці її слова підхопили оплесками всі учасники заходу.
Виступам очевидців передував вступ, підготовлений заступником голови УСВЖН, Володимиром Івановичем Мартишем, на основі історичної літератури. Отож слухачі мали матеріал для порівняння різних підходів і методів дослідження історії.
Присутні в залі представники молодших поколінь були вдячні оповідачам за подробиці з історії рідного міста і країни, про які майже нічого не написано в навчальних посібниках, а очевидці подій відчули, що їхній життєвий досвід надзвичайно важливий і цікавий для нащадків.
На завершення зустрічі її учасники вшанували хвилиною мовчання усіх жертв війни – від рядових солдатів до мирних громадян, які загинули внаслідок воєнних дій, депортацій та знущань в концтаборах.
Зустріч була організована в рамках проекту, який УСВЖН проводить спільно з Громадською організацією «Турбота про літніх в Україні» за фінансової підтримки Федерального Фонду Німеччини EVZ.

Людмила Слєсарєва,
керівник проекту

Пошук
Розділи
1545644883-6599

Новорічне вітання

Дорогі побратими по долі !   Від імені Української ...
DSC01074

Відвідування місць оборони Житомира, військових пам’ятників та військових поховань

Відвідування місць оборони Житомира, військових пам’ятників та ...
DSC00773

«Зустріч поколінь «Ми поруч»

11 грудня поточного року Українською спілкою в’язнів ...
20181130_122227

Відвідування місць поховань, місць розташування концтаборів, пам’ятних знаків, Меморіалу в Урочищі «Бабин Яр», військових пам’ятників та військових поховань

Відвідування місць поховань, місць розташування Сирецького та ...
DSC00368

«Діалог поколінь»

29 листопада 2018 року в міському Палаці ...

ПОВІДОМЛЕННЯ

Шановні члени УСВЖН ! Шановна громадськість !   Громадська організація  «Українська  ...

ПОВІДОМЛЕННЯ

Шановні члени УСВЖН ! Шановна громадськість !               Українська ...
IMG_2476

Радісна подія

З нагоди чергової річниці Незалежності України Президент ...

Відвідування місць визволення Києва, як головного етапу визволення України від фашистських загарбників в селі Нові Петрівці

Українською спілкою в'язнів - жертв нацизму проведено ...

Відвідування місць початку визволення Києва від фашистських загарбників в селі Балико — Щучинка

Українською спілкою в'язнів - жертв нацизму проведено ...
Останні записи