75-ті роковини початку насильного вивезення мирного населення з території окупованої України на примусові роботи в роки Великої Вітчизняної війни.
… 18 січня 2017 року в Національному музеї історії України у Другій світовій війні пройшла зустріч з нагоди 75-річчя вивозу українців на територію III Рейху на каторжну працю.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Добре відомо, що 18 січня 1942 року з України вирушив із Харкова до Кельна перший потяг з 1117 добровольцями — спеціалістами, другий — 21 січня 1942 року із 1142 робітниками відправився до Брандербурга.
22 січня з Києва відправився транспорт з 1,5 тисячами добровольців. Особливістю цих перших наборів була чітка спеціалізація робітників за професіями. Але план вербовки робочої сили, попри усім обіцянкам, усупереч усім сподіванням зазнав поразки! З усіх окупованих країн на роботу до Німеччини прибуло не більше 200 тисяч працівників, ОСТАРБАЙТЕРІВ — робітників зі Сходу, для яких в кінці лютого 1942 року впровадили знак «OST». У травні 1942 року було видано розпорядження про примусову мобілізацію. У вересні, жовтні почались облави, в листопаді — активне полювання на людей. За 1942 рік було відправлено 636603 робітників. Це були ЦВАНГСАРБАЙТЕРИ — примусові робітники. Ця назва набагато повніше відображає трагедію мільйонів україн-ців з висоти історичного осмислення того, що відбувалося в ХХ столітті.
На жаль, Українську спілку в’язнів-жертв нацизму офіційно не запросили на цю зустріч. Адже 87 відсотків членів нашої Спілки є складовою частиною 2,4 мільйонів українців, які були вивезені на примусові роботи до III Рейху.
До речі, до 70-х роковин початку насильного вивезення мирного населен-ня з території окупованої України на примусові роботи в роки Великої Вітчизняної війни при наполегливості Спілки було видано Указ Президента України від 22 березня 2012 року №206/2012. На виконання даного Указу Президента України нашою Спілкою було заплановано і проведено ряд заходів.
В поточному році 75-ті роковини примусового вивозу мирного населення з території окупованої України на примусові роботи будуть відзначатися всіма відділеннями УСВЖН в регіонах України.
Бюро Української спілки
в’язнів-жертв нацизму