Опубликовано 31st Июль 2019 |

«Відвідування місць розташування гетто, концтаборів, інших місць примусового тримання, військових пам’ятників, військових поховань у зв’язку з 75-річчям визволення міста Львів від фашистських загарбників».

Метою заходу є збереження, вшанування, увічнення пам’яті про жертв нацистських переслідувань, збереження пам’яті про подвиг українського народу в роки Другої світової війни.

В заході прийняли участь представник Міністерства у справах ветеранів України у Львівський області Шамрай Володимир Григорович, член конкурсної комісії з розгляду конкурсних пропозицій   Іванова Валентина Василівна, молоді співробітники Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія терору».

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


30 липня поточного року члени Львівського обласного відділення УСВЖН, співробітники Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору», студентки Польського університету, екскурсовод Тетяна Леонідівна зустріли колишніх в’язнів нацистських концтаборів з регіонів України та міста Києва на території вищеназваного Музею.

Голова УСВЖН Маркіян Дмитрович Демидов повідомив, що на захід до Львова приїхали колишні в’язні нацистських концтаборів з 14 областей  України та міста Києва, захід є всеукраїнським і проводиться в рамках програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь», для реалізації якої надається фінансова підтримка із загального фонду Державного бюджету України.

Колишні в’язні нацистських концтаборів з регіонів України дізналися, що у Львові було чотири концтабори, серед яких «Шталаг-328», для великої кількості військовополонених, Янівський — табір примусової праці, єврейське гетто і табір смерті біля Лисинецького лісу. У роки Другої світової війни Янівський концтабір у Львові був місцем жорстокого вбивства євреїв, а гетто належало до трійки найбільших у Східній Європі. Як результат — у Львові за час  його окупації нацистами було знищено більше 400 тисяч людей.

Від наукового співробітника  Музею Андрія Усича учасники заходу дізналися, що Музей розташований у Львові на території колишніх гетто (1941 — 1943 років) та  пересильної тюрми №25 (1944 — 1955 років), яка слугувала пунктом, куди перевозили німецьких військовополонених, власівців, засуджених червоноармійців. Колишні в’язні концтаборів та молодь на території Музею побачили відтворені певні елементи пересильної в’язниці з усіма типовими елементами — колючим дротом, спостережною вишкою, залізничною колією, вагоном та іншим. В музеї учасники заходу ознайомилися з виставкою «Табір примусових робіт «Янівська» — індустрія терору», на якій була представлена історія Янівського табору, який протягом німецької окупації 1941 — 1944 років був одним із основних центрів здійснення нацистами терору у Львові і Західній Україні.

Співробітники Музею запропонували УСВЖН співпрацю щодо усноісторичного проекту Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» #непочуті, основне завдання якого: зафіксувати та зберегти спогади безпосередніх очевидців подій тоталітарних режимів, щоб вони своїми голосами сповістили про трагічні сторінки історії наступним поколінням.

Голова УСВЖН Маркіян Демидов подарував Музею 5 книг,  виданих Спілкою, серед яких спогади колишніх в’язнів нацистських концтаборів. Книги вручено науковому співробітнику Музею Андрію Усичу.

В цей же день члени УСВЖН та иолодь вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів та Хвилиною мовчання на місці розташування Янівського табору примусових робіт  та на місці розстрілу євреїв біля пам’ятника «Навіщо ?».

Відвідавши Янівське кладовище, покладанням квітів на могилу та Хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять про колишнього Голову Львівського обласного відділення УСВЖН Подольського Семена Рафуїловича.

31 липня 2019 року учасникам заходу було проведено оглядову екскурсію по місту. Вони побували поблизу місця відправлення (нині Будинок вчених) на примусові роботи в роки Другої світової війни, біля Личаківського кладовища, Марсового поля.  На Пагорбі Слави учасники заходу  вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів та Хвилиною мовчання.

Також учасники заходу побували на місці розташування концтабору «Шталаг-328». Екскурсовод Тетяни Леонідівни повідомила, що «Шталаг» на Цитаделі почав діяти в липні 1941 року. Майже 30 гектарів було обнесено колючим дротом і поділено на сектори. «Шталаг-328» був створений німецьким військовим командуванням для радянських військовополонених і існував у 1941-1944 роках у Львові. Людей тут було стільки, що спать приходилось навприсядки і жили вони під відкритим небом. З 1941 року по 1944 рік він став місцем каторги і  жахаючої смерті. Смертність була надзвичайно високою особливо взимку 1942 — 1943 років, коли в таборі почалась епідемія висипного тифу. Концтабір «Шталаг-328» є місцем смерті  близько 140 тисяч військовополонених. Починаючи з грудня 1942 року, концтабір у Львівській Цитаделі став одним із підтаборів «дисциплінарного табору» «Шталаг-325» в Раві-Руській. Їхні сателітні табори «Шталагу-325» перебували в Тернополі, Золочеві, Стрию, Звежінце, Теребовлі та Сколе.

На сьогодні на місці розташування концтабору «Шталаг-328» встановлено дерев’яний хрест. Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих у концтаборі «Шталаг-328» покладанням квітів та Хвилиною мовчання.

Голова Чернігівського обласного відділення УСВЖН, член бюро УСВЖН Ніна Зубок прочитала вірш про ті страшні роки.

Згадувати про пережиті роки в концтаборах, про свої дитячі митарства членам Спілки дуже тяжко. Але це потрібно робити заради пам’яті, заради живої пам’яті.

Усвідомлюючи, що основна мета заходу виконана, члени УСВЖН з регіонів України повернулися до Києва.

                                                                                          Валентина Будзінська

Пошук
Розділи
Фото М.Д.Демидова3

Не стало Маркияна Дмитриевича Демидова

Сегодня из Киева пришла печальная весть – ...
ogon_svecha_33114

Голова УСВЖН Маркіян Демидов висловлює співчуття рідним та близьким з приводу смерті Омельченка Олександра Олександровича

25 листопада 2021 року пішов із життя ...

Вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

Члени УСВЖН міста Києва на чолі з ...
titul-22-08-2019

З Днем Незалежності України !

Шановні побратими по долі ! Шановні колеги ! Шановні ...
IMG_20210622_111133_1

22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.

22 червня український народ вшановує пам’ять своїх ...
c_174_v10c

З Днем Перемоги !

         У цей святковий ...
20210411-1

11 квітня — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Шановні побратими по долі ! Шановні колеги !   Сьогодні ...
1583251320-2292

Вітання з 8 березня!

Дорогі жінки !   Від імені громадської організації «Українська ...

УСВЖН — 30 років !

                                  Шановні члени УСВЖН !                               Шановні ...
t5

27 січня — Міжнародний день пам`яті жертв Голокосту

Сьогодні, 27 січня, в усьому світі відзначають ...
Останні записи