Опубликовано 24th Сентябрь 2019 |

Відвідування Могилів-Подільського

«Відвідування місць розташування гетто, військових пам’ятників, військових поховань, Музею Могилів-Подільського відділення УСВЖН у місті Могилів-Подільський Вінницької області»

 

17, 18 вересня 2019 року Громадською організацією «Українська спілка в’язнів — жертв нацизму» проведено захід у місті Могилів — Подільський Вінницької області.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


 

Голова Могилів — Подільського відділення УСВЖН Елла Трейбич  17 вересня зустріла колишніх в’язнів фашистських концтаборів з регіонів України та міста Києва при в’їзді в місто.

В Музеї Жертв нацизму Могилів — Подільського відділення УСВЖН колишніх в’язнів фашистських концтаборів зустрічали члени Могилів-Подільського відділення УСВЖН, старшокласники шкіл міста, вчителі, керуючий справами виконкому Могилів — Подільської міської ради Горбатюк Руслан Володимирович.

В заході також прийняли участь член конкурсної комісії з розгляду конкурсних пропозицій Іванова Валентина Василівна,  Голова Шаргородської громадської організації учасників бойових дій Івасько Василь Леонідович,

 

В Музеї Голова Громадської організації «Українська спілка в’язнів -жертв нацизму» Маркіян Демидов повідомив, що на захід «Відвідування місць розташування гетто, військових пам’ятників, військових поховань, Музею Могилів — Подільського відділення УСВЖН у місті Могилів — Подільський Вінницької області» колишні в’язні фашистських концтаборів з регіонів України та міста Києва прибули  в рамках програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь», для реалізації якої надається фінансова підтримка із загального фонду Державного бюджету України.

 

Маркіян Демидов зазначив, що головною метою програми є вшанування,  збереження та увічнення пам’яті про жертв нацистських переслідувань, жертв війни, захисників України і додав, що на протязі двох днів учасники заходу дізнаються про розміщення гетто в місті і районі, вшанують пам’ять про жертв війни покладанням квітів та хвилиною мовчання біля пам’ятників жертвам нацизму, жертвам війни, воїнам визволителям, захисникам України, біля братської могили на єврейському кладовищі, біля могил Каплана Абрама Давидовича і Брехмана Леоніда Семеновича, відвідають музеї міста, поділяться спогадами про життя за колючим дротом.

«Ми, колишні в’язні гетто, концтаборів, інших місць примусового тримання,  є останніми свідками злочинів Другої світової війни, ми жива пам’ять перед Вами», —  сказав Голова Спілки Маркіян Демидов на зустрічі в Музеї.

Із сльозами на очах присутні в залі слухали спогади Голови Спілки Маркіяна  Дмитровича Демидова, доньки колишнього в’язня гетто Могилів — Подільська Ірини Абрамівни Каплан, в’язня гетто Легеря Михайла Гільєвича із Могилів — Подільська,  Алли Єгорівни Воробйової із Дніпра, Ніни Володимирівни  Зубок із Чернігова про їх трагічне дитинство — дитинство за колючим дротом.

Учасники заходу познайомилися із Ганною Стрижковою, дитячі роки якої пройшли у концентраційному таборі і таборі смерті Аушвіц — Біркенау (Освенцім).

Член Правління Трахтенгерц Роман Юхимович розповів про створення Музею жертв нацизму Могилів — Подільського відділення УСВЖН, більш детально ознайомив із оформленими стендами, виставками Музею.

Особливу увагу на учасників заходу в Музеї привернули стенди «Пам’ять, вона береже наше минуле, в імя майбутнього» та «Вічна пам’ять безвинним жертвам».

 

Пам’ять колишніх в’язнів нацистських концтаборів — це їхня пам’ять, яку вони передають далі, не даючи загубитися. Ми повинні пам’ятати і увічнювати пам’ять.

З діяльністю Могилів — Подільського відділення УСВЖН ознайомила його Голова Елла Аркадіївна Трейбич.

Представник «Хесед Емуна» Фріда Михайлівна Розенберг розповіла про співпрацю з в’язнями гетто.

 

Керуючий справами виконкому Могилів — Подільської міської ради Роман Володимирович Горбатюк акцентував свою увагу на необхідності збереження пам’яті про страшні події часів Другої світової війни та  подякував  ветеранам за відвідування міста, за вшанування пам’яті про жертв війни у місті, за те, що для реалізації програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь» обрано саме Могилів — Подільський, за роботу, яку проводить Спілка з молоддю.

Дякували ветеранам за зустріч і старшокласники шкіл Могилів-Подільська.

На згадку про зустріч Голова Спілки Маркіян Дмитрович Демидов подарував Музею три книги спогадів колишніх в’язнів фашистських концтаборів «Пам’ять заради майбутнього», збірку творів колишніх в’язнів про страждання  народу у фашистській неволі «Відгомін страждань і поневірянь в пам’яті рабів — III Рейху» та буклет дитячих малюнків конкурсу «Дитинство та юність за колючим дротом в роки Другої світової війни». Книги та буклет було вручено Голові Могилів — Подільського відділення УСВЖН Трейбич Еллі Аркадіївні.

 

Покладанням квітів та хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять про жертв нацизму  біля пам’ятників Жертвам фашистських концтаборів та гетто, Праведникам миру та Воїну —  визволителю.

 

Цього ж дня колишніх в’язнів фашистських концтаборів привітав  Народний хор ветеранів  міста Могилів — Подільська «Надвечір’я».

 

Зупинилися учасники заходу в невеликому комфортабельному готелі «Смарагд», розташованому в старовинному особняку в центрі міста.

 

Наступного дня учасникам заходу було проведено оглядову екскурсію по місту. Члени УСВЖН з регіонів України дізналися про велике гетто для євреїв, яке було влаштоване під час гітлерівської окупації (19 липня 1941 — 19 березня 1944 року) у Могилів — Подільську.

Пам’ять про ті численні жертви до сьогодні болем відкликається у серцях мешканців не тільки міста Могилів — Подільська, а й всього Могилів — Подільського району, на території якого існувало вісім гетто.

Учасники заходу дізналися про фортифікаційну споруду 12-го Могилів — Ямпільського укріпленого району ДОТ-112, яка розташована на сході Могилів — Подільська і належить до примітних архітектурних пам’яток з часів Другої світової війни.

ДОТ-112 був побудований в 1931 році біля Дністра. Спочатку він служив захисною спорудою уздовж річки на кордоні з Румунією. Тут знаходився склад зброї з боєприпасами. У 1941 році гарнізон доту чисельністю 30 чоловік героїчно стримував фашистський наступ через Дністер. Німецькі війська живцем замурували  останніх сімох бійців, що залишилися живі. На їх честь і був споруджений Меморіал.

 

   Покладанням квітів та хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять про загиблих на площі Танкістів, тут ветерани продовжили свої спогади у спілкуванні із журналістами «Телерадіокомпанії Краяни».

На Майдані Шани ветерани старшого покоління вшанували пам’ять про загиблих у зоні АТО.

Покладанням квітів та хвилиною мовчання колишні в’язні гетто та концтаборів вшанували пам’ять про загиблих в роки Другої світової війни біля братської могили на кладовищі та біля могили Каплана Абрама Давидовича і могили Брехмана Леоніда Семеновича.

    

Учасники заходу відвідали Краєзнавчий музей міста. Директор Музею Світлана Вікторович ознайомила членів Спілки із експонатами Льодового періоду, Черняхівської та Трипільської культури. Члени УСВЖН  ознайомилися із виставкою  «Озброєння воїна періоду IX-XI ст.», «Козаччина XVI-XIIIст.», «Вони мужністю прославили Поділля» та  виставкою «Життя на нулі».

        Зберігач фондів Краєзнавчого музею Таміла Панасюк ознайомила учасників заходу із експонатами часів Другої світової війни та виставкою присвяченою в’язням гетто, концтаборів та інших місць примусового тримання.

 

Жертви нацизму відвідали єдиний в Україні і другий у світі музей витинанки. Народний музей «Українська витинанка» є однією з головних і найбільш відвідуваних визначних пам’яток у Могилів — Подільську. Витинанка — один із видів українського народного декоративного мистецтва. Директор Будинку народної творчості Оксана Городинська повідомила, що фонди музею нараховують близько тисячі оригінальних витинанок. Члени УСВЖН дізналися, що у музеї «Українська витинанка» представлені роботи з усіх областей України, а також семи країн світу.

В музеї знаходяться роботи найрізноманітніших авторів і учасників міжнародного свята народного мистецтва, яке відбувається один раз на три роки в Могилів — Подільську. На Міжнародних мистецьких фестивалях витинанки у Могилів — Подільську, кращі майстри проводять майстер — класи, обмінюються досвідом та проводять творчі виставки.

Після реалізації запланованих етапів виконання вищеназваного заходу жертви нацистських переслідувань відбули до Києва.

 

Валентина Будзінська

 

Пошук
Розділи
Фото М.Д.Демидова3

Не стало Маркияна Дмитриевича Демидова

Сегодня из Киева пришла печальная весть – ...
ogon_svecha_33114

Голова УСВЖН Маркіян Демидов висловлює співчуття рідним та близьким з приводу смерті Омельченка Олександра Олександровича

25 листопада 2021 року пішов із життя ...

Вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

Члени УСВЖН міста Києва на чолі з ...
titul-22-08-2019

З Днем Незалежності України !

Шановні побратими по долі ! Шановні колеги ! Шановні ...
IMG_20210622_111133_1

22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.

22 червня український народ вшановує пам’ять своїх ...
c_174_v10c

З Днем Перемоги !

         У цей святковий ...
20210411-1

11 квітня — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Шановні побратими по долі ! Шановні колеги !   Сьогодні ...
1583251320-2292

Вітання з 8 березня!

Дорогі жінки !   Від імені громадської організації «Українська ...

УСВЖН — 30 років !

                                  Шановні члени УСВЖН !                               Шановні ...
t5

27 січня — Міжнародний день пам`яті жертв Голокосту

Сьогодні, 27 січня, в усьому світі відзначають ...
Останні записи