Опубликовано 30th Октябрь 2019 |

Відвідування місць визволення Лівобережної України від фашистських загарбників

В рамках програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь» члени Громадської організації «Українська спілка в’язнів — жертв нацизму» відвідали місто Переяслав — Хмельницький Київської області.

Членів Спілки зустрічали міський Голова Тарас Вікторович Костін, його заступник Валентина Валеріївна Губенко, директор Центру соціального захисту пенсіонерів та інвалідів Раїса Петрівна Голованова, голова клубу  «Пам’ять серця», керівник міжнародного проекту «Служба медико — соціальної допомоги на дому, організація зустрічей та дозвілля жертв націонал — соціалізму у Переяславі — Хмельницькому» Анелія Віталіївна Ковальська.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


В заході прийняли участь головний спеціаліст відділу співпраці з громадськими об’єднаннями  Департаменту вшанування пам’яті та зв’язків з громадськістю Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Авраменко Світлана Василівна, член конкурсної комісії  з розробки  проектів (заходів) всеукраїнськими громадськими об’єднаннями, для реалізації яких надається фінансова підтримка із загального фонду Державного бюджету України Іванова Валентина Василівна.

Біля загальноосвітньої школи I-III ступенів №1, де в роки Другої світової війни розміщувався збірний пункт по відправці цивільних громадян міста і району на примусові роботи до Німеччини, жертв нацистських переслідувань з регіонів України зустріли  старшокласники школи, учасники проекту «Служба  медико — соціальної допомоги на дому, організація зустрічей та дозвілля жертв націонал — соціалізму у Переяславі — Хмельницькому»  і його німецькі партнери, студенти Університету Магдебург — Стендаль на чолі із Олівером Брауном.

Під час зустрічі міський голова Тарас Вікторович Костін наголосив на необхідності вшанування та збереження пам’яті про людей, які в роки  Другої світової війни стали жертвами нацистського режиму, були закатовані в концтаборах, померли від виснажливої примусової праці на чужині та  подякував  ветеранам за відвідування міста, за вшанування пам’яті про жертв війни у місті. Тарас Вікторович подякував особисто голові Спілки Маркіяну Дмитровичу за роботу, яка проводиться в пам’ять про жертв війни.

Дякували ветеранам за зустріч директор ЗОШ I-III ступенів  №1 Дем’яненко Валентина Володимирівна, старшокласники, студенти Університету  Магдебург — Стендаль (м.Магдебург, Німеччина)

Голова Української спілки в’язнів — жертв нацизму Маркіян Дмитрович Демидов повідомив, що в Переяслав — Хмельницкий приїхали жертви нацистських переслідувань із 13 областей України та міста Києва в рамках програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь», для реалізації якої надається фінансова підтримка із Державного бюджету України.

Колишній малолітній в’язень концтабору «Саласпілс» Маркіян Демидов зазначив, що головною метою програми є вшанування,  збереження та увічнення пам’яті про жертв нацистських переслідувань, жертв війни, захисників України і додав, що захід приурочений до 75-ї річниці визволення України від  фашистських загарбників.

Маркіян Дмитрович подякував міському голові Тарасу Вікторовичу, його заступнику Валентині Валеріївні, подякував Анелії Віталіївні, що відгукнулись на пропозицію Спілки провести захід в Переяславі — Хмельницькому.

Голова Спілки також подякував педагогічному колективу ЗОШ IIII ступенів №1, молодому поколінню за волонтерську працю,  за турботу і підтримку  жертв нацистських переслідувань в місті і районі.

«Ми, колишні в’язні концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання,  є останніми свідками злочинів Другої світової війни, ми жива пам’ять перед Вами», —  сказав колишній малолітній в’язень концтабору «Саласпілс» Маркіян Демидов під час  зустрічі біля ЗОШ I-III ступенів №1 і запропонував наступного року провести спільний  захід жертв нацистських переслідувань з регіонів України з учасниками проекту «Служба медико — соціальної допомоги на дому, організація зустрічей та дозвілля жертв націонал — соціалізму у Переяславі — Хмельницькому»  і молодим поколінням міста, під час якого організувати  спогади жертв нацистських переслідувань з регіонів України, відвідати пам’ятні місця, музеї міста разом з молоддю. Ця пропозиція була позитивно прийняти представниками Переяслава — Хмельницького.

Жертви нацистських переслідувань з регіонів України спільно з громадськістю, учасниками проекту,   молоддю міста та студентами Університету Магдебург — Стендаль поклали квіти до «Каменів спотикання» біля ЗОШ I-III ступенів №1.

Місто Переяслав — Хмельницький долучилося до реалізації загальноєвропейського проекту «Камені спотикання» (автор проекту — німецький скульптор Гунтер Демніг) у 2009 році і перші «камені» в пам’ять про жертв націонал — соціалізму були закладені саме поряд з приміщенням школи №1. Задум Гунтера Демніга  полягав у тому, щоб людина, схилившись над маленьким «каменем памяті» з метою прочитати текст на ньому, водночас схилила голову на знак вшанування памяті про жертв нацизму.

Жертви нацистських переслідувань з регіонів України також спільно з громадськістю, учасниками проекту,   молоддю міста та студентами Університету Магдебург — Стендаль поклали квіти до пам’ятного знака в «Саду пам’яті» та висадили фруктові саджанці в «Саду пам’яті».

Цей сад посаджено 18 квітня 2012 року в пам’ять про жителів міста, які стали жертвами нацизму в роки Другої світової війни.

Покладанням квітів та хвилиною мовчання учасники заходу вшанували пам’ять про жертв нацизму  біля «Дерева — пам’ятника дітям — в’язням фашистських концтаборів», який було встановлено  у травні 2005 року на території загальноосвітньої школи I-III ступенів №2. Цей знак — увічнення пам’яті дітей, на якому встановлено дошку з написом: «Ровеснику мій, ми тебе ніколи не забудемо. Дітям — в’язням концтаборів».

Директор ЗОШ I-III ступенів №2 Одинець  Валентина Вікторівна говорила членам Спілка, що біля цього пам’ятника з ранньої весни і до пізньої осені живі квіти, а гілки Дерева Пам’яті постійно відчувають дотик дитячих рук, які несуть до нього свої найкращі іграшки.

Також учасники заходу поклали квіти до «Каменя спотикання» Якову Білошицькому, який звкладено на території ЗОШ I-III ступенів №2. Старшокласники ознайомили членів УСВЖН із життям Якова Білошицького. В цій школі жертви нацистських переслідувань із регіонів України відвідали Музей освіти. Директор ЗОШ I-III ступенів №2 Одинець  Валентина Вікторівна запропонувала жертвам нацистських переслідувань з регіонів України провести зустріч із школярами в 2020 році.

Жертви нацизму із регіонів України відвідали музей — діораму «Битва за Дніпро та початок Букринського плацдарму».

В музеї — діорамі учасники заходу ознайомилися із експозицією «Остарбайтери Переяславщини», яка складається із документів колишніх в’язнів концтаборів та примусових працівників, жителів міста та району, які в роки Другої світової війни  стали жертвами націонал — соціалізму.

Учасники заходу покладанням квітів та хвилиною мовчання вшанували пам’ять про загиблих на Меморіальному кургані Слави.

Ветерани старшого покоління поклали квіти до пам’ятника  загиблим учасникам АТО і вшанували пам’ять захисників України хвилиною мовчання.

Покладанням квітів та хвилиною мовчання жертви нацистських переслідувань із регіонів України вшанували пам’ять про загиблих у Переяславському Бабиному Яру, що на Заальтицькому кладовищі.

Після проведення заходу члени УСВЖН із регіонів України відбули до Києва.

 

Валентина Будзінська

 

 

 

 

 

Пошук
Розділи

13 вересня — Міжнародний день пам’яті жертв фашизму

             Міжнародний день ...
t_1_86523

З Днем Незалежності України!

Шановні члени Спілки,  шановні колеги !    Від імені ...

Про участь УСВЖН у конкурсі

Про участь громадської організації «Українська спілка в’язнів ...
22_pamyat

22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

              ...
9-travnya-den-peremogi-9-maya

З Днем Перемоги!

Шановні ветерани війни ! Шановні колеги !   Від імені ...
14234

11 квітня 2020 року 75 років визволення в’язнів фашистських концтаборів

11 квітня вся світова громадськість згадує події, ...
24480743

З Міжнародним жіночим днем — 8 Березня !

  ШАНОВНІ ЖІНКИ !   Від імені громадської організації «Українська ...

Оголошення другого конкурсу програми «Ми поруч ! Підтримка людей,постраждалих від нацизму» в Україні

ОГОЛОШЕННЯ  другого конкурсу програми «Ми поруч ! Підтримка ...

75-річчя визволення німецького нацистського концентраційного табору і табору смерті Аушвіц — Біркенау

27 січня вся світова спільнота вшановує пам'ять ...
2020-678x381

З Новим Роком!

Шановні члени УСВЖН ! Шановні колеги !   Від імені ...
Останні записи