16 листопада 2019 року Громадською організацією «Українська спілка в’язнів — жертв нацизму» проведено останній захід в рамках програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь», для реалізації якої надається фінансова підтримка із загального фонду Державного бюджету України.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
В заході прийняли участь головний спеціаліст Відділу у місті Києві Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Шкрабтак Олена Іванівна.
Жертви нацистських переслідувань із регіонів України та учасники історико — документального театру «Театр спогадів» навчально — виховного комплексу №122 міста Дніпро на чолі з Головою Спілки Маркіяном Демидовим відвідали Національний музей — заповідник «Битва за Київ у 1943 році», який знаходиться на території Лютізького плацдарму, звідки 03 листопада 1943 року війська 1-го Українського фронту розгорнули Київську стратегічну наступальну операцію і 06 листопада 1943 року звільнили столицю України — місто Київ.
Зустріла учасників заходу завідуюча відділом АТО музею Вітряна Олена Андріївна.
Олена Андріївна провела оглядову екскурсію в залах музею. Ознайомила з діорамою «Битва за Київ. Лютізький плацдарм», що розповідає про форсування Дніпра і створення Лютізького плацдарму.
В другому залі музею жертви нацистських переслідувань довго знаходились біля експонатів, присвячених в’язням фашистських концтаборів, згадуючи про свої митарства в дитячому та юнацькому віці. Адже самі в роки Другої світової війни були кинуті на чужину, пройшли крізь фашистські катівні концтаборів, гетто, тюрем, через знищення людської гідності, побачивши своїми очима розстріли і газові камери, насильницьке вилучення чистої дитячої крові і досліди над дітьми, в дитячому віці зазнали тяжкої рабської праці.
В музеї учасники заходу ознайомилися із основною експозицією «Битва за Київ. 1943 рік», яка розповідає про перебіг Київської стратегічної наступальної операції 1943 року, в ході якої було визволено столицю України. В експозиції представлені унікальні експонати, серед яких зброя, фронтові листи, особисті речі героїв.
Завершили оглядову екскурсію учасники заходу ознайомленням з експозицією «Твої сини, Україно !». Ця виставка присвячена нащадкам тих, хто боровся у 1941-1945 роках з нацизмом, які сьогодні захищають незалежність України на Сході в зоні АТО (ООС).
Учасники заходу разом із екскурсоводом та співробітницею музею пройшли по всій території Національного музею — заповідника «Битва за Київ у 1943 році» та ознайомились із складовими музейного комплексу.
Пройшовши заповідною територією, ветерани і молодь ознайомились із зразками бойової техніки під відкритим небом, побували на заповідній території, на якій збережені польові оборонні споруди КСП 1-го Українського фронту — бліндажі та спостережні пункти командувача фронту генерала армії М.Ф.Ватутіна, генералів К.С.Москаленка, П.С.Рибалка та інших. Молоді учасники заходу мали змогу відвідати оборонні споруди всередині.
Ветерани і молодь побували біля каплиці Святого Георгія Побідоносця, яка збудована в пам’ять про захисників і визволителів міста Києва та наповнює меморіальний комплекс бойової слави духовним змістом — молитвою про загиблих воїнів.
Жертви нацистських переслідувань, молодь зупинялися біля кожного пам’ятника, біля братської могили і дуже уважно слухали розповіді співробітниці музею та екскурсовода про події, які відбувалися на Лютізькому плацдармі.
Пам’ять героїв — визволителів учасники заходу вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до підніжжя Пам’ятника — музею визволення Києва, всередині музею, до Пам’ятного знака Невідомому Солдату на братській могилі, де поховані останки 26 захисників та визволителів Києва, які були знайдені на місцях боїв у Київській області.
Ветерани разом із молоддю пройшлись по Алеї пам’яті, що висаджена за участю ветеранів війни і праці, громадських організацій та молоді Київщини на честь 65-річчя Великої Перемоги.
Молоді учасники заходу сфотографувались біля дерева, яке висадив
на Алеї пам’яті Маршал Іван Микитович Кожедуб (на вулиці Кожедуба в
місті Дніпро знаходиться навчально — виховний комплекс №122).
Завершили захід ветерани з молоддю покладанням квітів біля Монументу «Символ Миру» Європейської вулиці скульптур, на якому напис: Людство повинно пам’ятати, якою ціною завойовано мир.
По завершенню заходу Голова Спілки Маркіян Демидов подякував ветеранам, молодому поколінню за участь у заході, що приїздили до Києва і вшанували, увічнили пам’ять про жертв війни, жертв нацистських переслідувань, захисників України.
Ветерани і молодь в свою чергу подякували керівництву Спілки за організовані і проведені заходи в рамках програми «Культура пам’яті в діалозі поколінь».
Молоді учасники заходу на знак подяки обійняли Маркіяна Дмитровича.
Відвідавши місця визволення Києва від фашистських загарбників та увінчавши безсмертний подвиг захисників столиці у Другій світовій війні на території Національного музею — заповідника «Битва за Київ у 1943 році»,
жертви нацистських переслідувань із регіонів України та молоде покоління із міста Дніпро від’їхали до Києва.
Валентина Будзінська