Опубликовано 11th Декабрь 2020 |

Відвідування місць розташування концтабору, гетто, інших місць примусового тримання, військових пам`ятників, військових поховань у місті Львові

В рамках програми «Діти за колючим дротом: біль і пам’ять», для реалізації якої надається фінансова підтримка із загального фонду Державного бюджету України, жертви нацистських переслідувань з регіонів України та міста Києва 7 грудня 2020 року прибули на захід до Львова.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


В заході прийняв участь Баген Артем Стефанович — спеціаліст Відділу Міністерства у справах ветеранів України у Львівській області.

7 грудня 2020 року біля Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» учасників заходу  з регіонів України зустріли голова  Львівського обласного відділення УСВЖН Дубно Ванда Станіславівна та її заступник Поплавська Людмила Миколаївна.

В цей же день учасники заходу відвідали Меморіальний музей тоталітарних режимів «Територія Терору», який створений на місці, що упродовж 1941-1943 років входило до складу єврейського гетто, а у 1944-1955 роках тут була розташована пересильна тюрма №25.

Перед входом на територію музею, уздовж дороги жертви нацизму з регіонів України звернули увагу на куби в людський зріст та зупинившись ознайомилися  з написаними на них іменами жертв Голокосту, а також тих, хто здійснював убивства, і тих, хто рятував євреїв.

На території музейного комплексу відтворено два бараки, сторожові вежі, загородження з колючого дроту й інші тогочасні об`єкти.

Біля входу в музей стоїть вагон-телятник.

В коридорі, в скляних кубах, представлені речі, які знайдені на місці масових убивств в нацистському таборі. Учасники заходу ознайомилися з експозиціями музею у бараці №1 і бараці №2.

В музеї учасники заходу ознайомилися із виставкою «Табір примусових робіт «Янівська» — індустрія терору».

В останньому залі учасники заходу розглядали старі фотографії, які   розкладені на єдиному столі, і передані музею свідками злочинів Другої світової війни та їх родичами.

Через вихід з останнього залу музею жертви нацизму вийшли на заднє подвір`я, де ознайомились із колекцією радянських пам`ятників.

Команда Музею «Територія Терору» працює з пам`яттю про трагічні події середини XX століття.

Нині Музей «Територія Терору» працює над усноісторичним проектом #непочуті, який є продовженням та розширенням попереднього усноісторичного проекту «Жива історія».

Його мета: зафіксувати та зберегти спогади безпосередніх очевидців подій 1930-1950 років, щоб вони своїми голосами оповістили про трагічні сторінки історії наступним поколінням.

          Протягом багатьох років голоси свідків нацистського терору були проігнорованими, незручними, непочутими. Нині непочуті історії жертв нацизму є важливим джерелом сьогодення.

8 грудня 2020 року жертви нацистських переслідувань з регіонів України стали учасниками усноісторичного проекту музею #непочуті.

Координатор проекту Христина Рутар, науковий співробітник музею Юрій Коденко задокументували для збереження спогади безпосередніх очевидців подій Другої світової війни — учасників заходу «Відвідування місць розташування концтабору, гетто, інших місць примусового тримання, військових пам`ятників, військових поховань у місті Львові». Це історії колишніх в`язнів концтаборів, яким вдалося вижити, Ожги Власа Степановича з Яремчі Івано — Франківської області, Шусть Ганни Терентіївни з міста Бровари Київської області та Богатиренко Наталії Сергіївни з міста Києва. Записи відбувалися в Палаці Хоткевича та Музеї «Територія Терору». На сьогодні продовжується опрацювання вже записаних спогадів співробітниками музею.

У музеї кажуть, що свідчення людей, які пройшли Голокост і терор, є  найціннішими експонатами.

8 грудня учасники заходу з регіонів України вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів та хвилиною мовчання біля Меморіалу «Навіщо», який знаходиться на місці розташування Львівського гетто. Львівське гетто  було третім за розмірами в окупованій нацистами Європі, після Варшавського та Лодзинського. Впродовж двох років нацистської окупації у Львівському гетто були закатовані 136 800 євреїв.

Учасники заходу відвідали місце пам`яті про Голокост та вшанували пам’ять загиблих на місці розташування колишнього табору примусових робіт «Янівська». Територія  колишнього табору «Янівська» знаходилась на околиці Львова, в урочищі «Піски». Табір примусових робіт «Янівська» діяв у Львові упродовж 1941-1944 років і був не лише місцем примусового утримання та трудової експлуатації в`язнів, а й масових убивств та депортацій до нацистських таборів смерті. Це був Янівський концентраційний табір, який протягом німецької окупації 1941-1944 років був одним з основних центрів здійснення нацистського терору у Львові та Західній Україні. В Янівському концтаборі, нацистами було вбито  більш ніж сто тисяч євреїв з Галичини, а також більше тисячі українців, поляків та людей інших національностей. Для кількох сотень тисяч євреїв табір означав рабську працю та подальшу депортацію до табору смерті у Белжеці. Табір відомий зокрема через оркестр, що складався з музикантів — в`язнів, які під час розстрілів і тортур виконували у дворі «Танго смерті». У 1945 році всіх музикантів розстріляли.

Жертви нацизму з регіонів України вшанували пам’ять загиблих на місці розташування  колишнього німецького табору для військовополонених «Шталаг — 328».  Шталаг на Цитаделі почав діяти  вже в липні 1941 року. Майже 30 га обнесли колючим дротом та поділили на сектори. Центральний корпус Цитаделі — одне із місць, де утримували в`язнів. Кількість людей, які пройшли через концтабір на Цитаделі, — майже 300 тисяч. Половина з них його не пережила.

Також жертви нацизму з регіонів України вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів та хвилиною мовчання на Пагорбі Слави і Марсовому полі.

Члени УСВЖН з регіонів України поклали квіти на могилу  колишнього голови Львівського обласного відділення УСВЖН Семена Рафаїловича Подольського та вшанували пам’ять хвилиною мовчання.

Детально з подіями, які відбувалися в роки Другої світової війни на Львівщині, ознайомила жертв нацистських переслідувань з регіонів України екскурсовод Тетяна Леонідівна Сукоркіна, вона провела для них і оглядову екскурсію по місту.

Учасники заходу, які пережили знущання нацистів за колючим дротом і змогли вижити, вшановуючи пам’ять загиблих у Львові, подумки згадували  трагічні сторінки свого життя. Вони іще раз підтвердили, що найважливішою є пам’ять — жива пам’ять. Вона вже має сторінку в історії і цю сторінку не можливо ні викреслити, ні забути, ні переписати, бо вона відбулася. Тому сьогодні так важливо передавати живу пам’ять і пам`ятати про злочини проти людства та шанувати пам’ять про жертв війни, жертв нацистських переслідувань.    

Валентина Будзінська

Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Пошук
Розділи
Фото М.Д.Демидова3

Не стало Маркияна Дмитриевича Демидова

Сегодня из Киева пришла печальная весть – ...
ogon_svecha_33114

Голова УСВЖН Маркіян Демидов висловлює співчуття рідним та близьким з приводу смерті Омельченка Олександра Олександровича

25 листопада 2021 року пішов із життя ...

Вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

Члени УСВЖН міста Києва на чолі з ...
titul-22-08-2019

З Днем Незалежності України !

Шановні побратими по долі ! Шановні колеги ! Шановні ...
IMG_20210622_111133_1

22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.

22 червня український народ вшановує пам’ять своїх ...
c_174_v10c

З Днем Перемоги !

         У цей святковий ...
20210411-1

11 квітня — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Шановні побратими по долі ! Шановні колеги !   Сьогодні ...
1583251320-2292

Вітання з 8 березня!

Дорогі жінки !   Від імені громадської організації «Українська ...

УСВЖН — 30 років !

                                  Шановні члени УСВЖН !                               Шановні ...
t5

27 січня — Міжнародний день пам`яті жертв Голокосту

Сьогодні, 27 січня, в усьому світі відзначають ...
Останні записи